صفحه اصلی | درباره ما ارتباط با ما  |   کتابها  |   مقالات حقوقی  |   دانستنیهای وکالت و حقوق  |   آرشیو مطالب  |   پرسش و پاسخ های حقوقي    |   شعر، ادب و اندیشه

مقالات حقوقی - وکالت

تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :    
بازگشت

سایت مشاوره حقوقی و وکالت

موضوع مقاله : اصول نگارش چک :

شرح : 1. تاريخ و مبلغ چک را حتما، هم به حروف و هم به عدد بنويسيد.
 2. بر روي مبلغ عددي و حروفي را با چسب شيشه اي پوشانده و با ناخن روي آن را خط بياندازيد تا در صورت برداشتن چسب، جوهر را از روي چک جدا کند.
 3. هرگز در هنگام نگارش چک، خودکارتان را عوض نکنيد (حتي دو خودکار همرنگ) چرا که جاعل بعدا مي‌تواند ادعا کند که خودکار سومي هم در کار بوده است. گاهي ديده مي‌شود کلاهبرداران مخصوصا خودکار تمام شده‌اي را به شما داده که بسرعت جوهرش تمام شده و مجبور شويد قسمتي از متن چک را با خودکاري ديگر بنويسيد.
 4. يک اشتباه متداول، استفاده از خودکار ديگران است. هرگز از خودکار کسي که مي‌خواهيد چک را با او بدهيد استفاده نکنيد. حتما برايتان پيش آمده که در هنگام نگارش چک، طرف مقابل فورا خودکارش را بطرفتان مي‌گيرد. هرگز قبول نکنيد!!! چون بعدا با همان خودکار چکتان دستکاري مي‌شود.
 5. اگر زياد چک مي‌نويسيد از قلمي منحصر بفرد با رنگي خاص استفاده کنيد. (رنگ مشکي و رنگ آبي براحتي قابل ساخت و جعل است.)
 6. يکي از اشتباهات رايج در نگارش چک اين است که قسمتي از متن چک را به طرف مقابل مي‌سپاريم تا بنويسد. بعنوان مثال تاريخ‌ها را مي‌زند و چک را جهت درج مبلغ و امضا به شما مي‌دهد يا مبلغ چک را نوشته و از شما مي‌خواهد آن را امضا نماييد. در اينصورت بعدها ، بازهم مي تواند چک را دستکاري کند و شما نمي توانيد ثابت کنيد که بعدا اينکار را کرده چون اطلاعات ديگر چک هم بدست او نوشته شده است .
 7. در صورتي که چک خط خوردگي ندارد، حتما درج نماييد «بدون خط خوردگي» و در صورتي که داراي خط خوردگي است حتما، ميزان و موارد خط خوردگي را در پشت چک کامل توضيح دهيد.
 8. در صورت عقد قرارداد، حتما مبلغ، تاريخ و شماره‌ي چک را در قرار داد درج کرده و تصاوير چک‌ها را پيوست نماييد.
 9. بعضي چک‌ها 2 امضا بوده (حتما دو نفر بايد امضا کنند) و يا بدون مهر فاقد اعتبارند (معمولا در شرکت‌ها) . اين يکي از فرصت‌هاي کلاهبرداري است. خيلي مواقع صادر کننده چک بقصد پرداخت نکردن يا ديرتر پرداخت کردن چک، مخصوصا اين موضوع را پنهان مي‌کند و چک را امضا کرده و تحويل شما مي‌دهد. مسلما اين چک نقد نخواهد شد و تنها راه شما، شکايت حقوقي (طولاني مدت) از اوست که در آخر هم مدعي مي‌شود که در آن لحظه فراموش کرده بودم که اين چک بدون مهر فاقد اعتبار است. پس در زمان قرارداد و گرفتن چک، از صادره کننده بخواهيد درج کند که اين چک دو امضا نبوده و نياز به مهر ندارد. در اين صورت، اگر اين مشکل پيش بيايد، مي‌توانيد از وي بخاطر کلاهبرداري و فريب شکايت نماييد.
 10. هرگز چک را جهت اصلاح، تعويض و ... در اختيار، صادر کننده قرار ندهيد. چون در اختيار داشتن چک توسط صادرکننده به معناي پرداخت دين است. يعني صادر کننده مي‌تواند مدعي شود که وجه چک را پرداخته و چک را پس گرفته است. و اين شماييد که بايد ثابت کنيد که اينطور نبوده است که کار بسيار مشکل و زمانبري است.
 11. اگر تاريخ چک شما با تاريخ تحرير (نوشتن) قرارداد يکي باشد، مي‌توانيد بصورت کيفري آن را دنبال کنيد ولي اگر تاريخ چک بعد از تاريخ قرارداد باشد چک شما وعده دار و حقوقي است.
 12. حتي المقدور چک را حامل نکشيد و سعي کنيد در وجه شخص خاصي چک را صادر نماييد تا هر کسي (شرخر) نتواند ادعا کند که چک مال اوست.
 13. اگر در متن چک کلمه‌ي "بابت" درج شود و يا شرطي درج گردد، چک شما منوط به اجرا و اثبات آن مي‌گردد. مثلا: در وجه آقاي ....  بعنوان ضمانت قرارداد ... . در اين موارد چک حقوقي شده و دريافت آن مشکل خواهد شد پس بخواهيد که در متن چک نوشته نشود بابت .... .
 14. بخاطر داشته باشيد کشيدن چک سفيد امضا،

مقالات مرتبط با این مقاله

کلیه اطلاعات این سایت مربوط به موسسه حقوقی فن دفاع است

طراحی سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان