صفحه اصلی | درباره ما ارتباط با ما  |   کتابها  |   مقالات حقوقی  |   دانستنیهای وکالت و حقوق  |   آرشیو مطالب  |   پرسش و پاسخ های حقوقي    |   شعر، ادب و اندیشه

مقالات حقوقی - وکالت

تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :    
بازگشت

سایت مشاوره حقوقی و وکالت

موضوع مقاله : وکالت آنلاين! :

شرح : شايد عنوان مقاله تا حدودي دور از ذهن به نظر بيايد، لکن اين واژه آينده‌ي محتوم حرفه‌ي وکالت خواهد بود. امروزه روند روبه‌رشد فناوري که از اوايل دهه‌ي 90 ميلادي شتاب فزاينده‌اي نيز به خود گرفته، تمامي شيونات زندگي انسان‌ها را دستخوش تحول نموده است. اقتصاد، سياست، تحصيل، بانک‌داري و…. با چهره‌هاي نويني پديدار شده‌اند که مي‌بايست به آن‌ها عادت نمود. اصطلاحاتي از قبيل جامعه‌ي مجازي، بانک‌داري الکترونيکي، تحصيل آن‌لاين (يا به تعبيري بر خط) و… واژگاني هستند که تمامي ما کم و بيش با آن‌ها آشنا شده‌ايم.
 اين روند روبه‌رشد در عرصه‌هاي مختلف زندگي بشر موجب شده، تا حکومت‌ها نيز به سوي الکترونيکي شدن گام بردارند و اصطلاح دولت الکترونيکي در تمامي محافل اجتماعي طنين انداز شود. از بنيادين‌ترين زيرساخت‌هاي دولت الکترونيکي (البته دولت در معناي عام و نه صرف قوه‌ي مجريه)، ايجاد تغيير در ساختارهاي اجرايي و اداري کشور است. آغاز روش‌هاي نوين رسيدگي (البته در حد ابتدايي آن) در نظام قضايي ما خود بيان‌گر راه جديدي است، که مسيولان اين قوه براي تطابق با وضعيت شتاب‌ناک جامعه از خود نشان داده‌اند و در اين بين جامعه‌ي وکالتي ما در غفلت به سر مي‌برد، ضروري است تا وکلا نيز در تطابق خويش با فناوري‌هاي نوين وارد عمل شده و در افزايش آگاهي‌هاي خود اقدامات ضروري را به کار گيرند.
از جمله اين اقدامات گرايش به سوي بنيان‌هاي اساسي وکالت در فضاي سايبر است که در نوشتار حاضر از آن به وکالت آن‌لاين تعبير شده است. به زودي مشاهده‌ي دادگاه‌هاي آن‌لاين (Online Courts) و به تبع آن دادرسي آن‌لاين (Online Procedure) پديده‌اي حيرت‌آور نخواهد بود و وکلا نيز بايد به وکالت آن‌لاين (Online advocacy) در اين محاکم عادت کنند. اولين سوالي که در ذهن ايجاد مي‌شود آن است که اين ديگر چه نوع وکالت است؟ چگونه مي‌توان به صورت آن‌لاين وکالت نمود؟ مشاوره‌ي آن‌لاين حقوقي چگونه محقق مي‌شود؟ چگونه وکالت‌نامه‌ي آن‌لاين تنظيم کنيم؟ امضاي موکل را چگونه گواهي کنيم؟ و سوالات بسيار ديگر که ممکن است به ذهن متبادر شود. در ابتداي بحث، و پيش از شروع به پاسخ‌گويي سوالات فوق بايد اين موضوع را تبيين نمود که وکالت آن‌لاين تنها منحصر به دادگاه‌ها و رسيدگي‌هاي اين آن‌لاين نيست و در محاکم و دادگاه‌هاي سنتي نيز مي‌توان از آن بهره برد. در اين نوع خاص از وکالت، وکيل با استفاده از وکالتنامه‌هاي ديجيتالي و در فضاي اينترنت، با موکلان خويش ارتباط برقرار مي‌کند و در واقع، فضاي مجازي اينترنت جايگزين فضاي واقعي دفتر وکيل مي‌شود. در بررسي وکالت آن‌لاين ابتدا به بحث مشاوره‌ي حقوقي آن‌لاين و پس از آن به وکالت در معناي مصطلح و ويژگي‌هاي آن‌لاين آن مي‌پردازيم. در حال حاضر مشاوره‌ي حقوقي آن‌لاين در فضاي اينترنت هم توسط وکلا و مشاوران حقوقي و هم توسط افرادي که تا حدودي در اين زمينه مطلع هستند، ارايه مي‌شود و پيرو قواعد و اصول خاصي نيست. لکن بحث ما در اين نوشتار بررسي ارايه مشاوره‌ي حقوقي آن‌لاين توسط اعضاي جامعه‌ي وکلاتي کشور است، کساني‌که مجوز قانوني براي انجام اين کار را دارند.

ارايه‌ي مشاوره‌ي‌ حقوقي آن‌لاين در دو حالت کلي قابل تصور است، اول به صورت پرسش و پاسخ‌هاي فرضي که فرد در وبلاگ يا وب‌سايت خويش قرار مي‌دهد و مراجعين با مطالعه‌ي آن‌ها به جواب سوالات خودشان مي‌رسند. دوم ارايه‌ي مشاوره و پاسخ‌گويي به سوالات افراد، که خود به دو روش عمده محقق مي‌شود:

  1. ارسال سوال به وکيل و پاسخ‌گويي وي به شخص از طريق نشانه‌هاي ارتباطي که وي برجاي گذاشته است.
  2. ارايه‌ي سوال به صورت مستقيم و پاسخ‌گويي همزمان از سوي وکيل که به طور عمده در اتاق‌هاي گفتگوي آن‌لاين حقوقي متصور است، اين نوع از ارتباط (يا به بيان بهتر تعامل) ميان سوال کننده و وکيل، نيازمند ابزارهاي اينترنتي پيچيده است و اين مساله تا حدودي اين شيوه را دچار مشکل کرده و از اين‌رو استفاده از آن در کشور ما نزديک به صفر است و به همين خاطر روش مبتلابه در اين مورد ارايه مشاوره‌ي حقوقي آن‌لاين به صورت غير مستقيم است.
 شايان ذکر است که در حال حاضر تعداد کثيري از وکلا در برابر مشاوره‌اي که ارايه مي‌دهند، حق‌الزحمه دريافت مي‌کنند، لذا سوالي که مطرح مي‌شود آن است که چگونه ايشان مي‌توانند در مشاوره‌هاي آن‌لاين حق‌الزحمه‌ي خود را دريافت نمايند؟ در پاسخ بايد اظهار داشت که با توجه به توسعه‌ي شبکه‌ي بانک‌داري الکترونيکي در ايران و امکان پرداخت اينترنتي، مي‌توان از اين روش براي دريافت حق‌الزحمه

مقالات مرتبط با این مقاله

کلیه اطلاعات این سایت مربوط به موسسه حقوقی فن دفاع است

طراحی سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان