صفحه اصلی | درباره ما ارتباط با ما  |   کتابها  |   مقالات حقوقی  |   دانستنیهای وکالت و حقوق  |   آرشیو مطالب  |   پرسش و پاسخ های حقوقي    |   شعر، ادب و اندیشه

مقالات حقوقی - وکالت

تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :    
بازگشت

سایت مشاوره حقوقی و وکالت

موضوع مقاله : چگونه ضمانت کنيم که زندان نرويم؟ :

شرح : امروزه يکي از پرونده‌هايي که حجم زيادي را به خود اختصاص داده پرونده‌ي ضمانت است کار خيري که در بيش‌تر مواقع شر مي‌شود!
«هر جا باشي دنبالت مي‌گردند و پيدات مي‌کنند. شما هم حسابي تحويل‌شان مي‌گيريد. بعد سر صحبت را باز مي‌کنند که کارشان گير است حالا دري به تخته زده و با اين در و اون در زدن و چند تا آشنا حالا يه وام 10 ميليوني برام جور شده  که تا حدي مي‌تونه مشکلاتم رو حل کنه فقط مونده دو تا ضامن! اگه طرف آدميم باشه که نتونه بگه نه! تو رود در بايستي قرار مي‌گيره و به اجبار ضامن مي‌شه. خلاصه تا مياد فکر کنه به خودش مياد و مي‌بينه تو بانک هست داره ضمانت يه وام به مبلغ 10 ميليون رو امضا مي‌کند که علاوه بر فيش حقوقي بايد يک فقره چک هم بدهد. همه چي خيلي خوب پيش مي‌ره تا اينکه بعد از 6 ماه ضامن مي‌بينه فيش حقوقي‌اش خيلي کم‌تر از اونچه که بايد باشه هست! که بعد متوجه مي‌شه وام گيرنده قستشو نداه و اون ميموننه و يک وام 10 ميليوني. خيلي سريع خودشو مي‌رسونه به وام گيرنده که چرا قسطتو ندادي اونم با وقاحت تمام مي‌گه: ندارم…. مي‌خواي چي کار کني؟!»
بله! اين عاقبت ضامني است که بدون اطلاع از آثار حقوقي ضمانت و دست کم بدون خواندن بندهاي فرم وام به راحتي ضامن مي‌شود و زير فرم را امضا مي‌کند. اما شايد اين مساله براي همه سوال باشد که اين ضامن بنده خدا چه گناهي کرده که فقط قصد خير داشته و مي‌خواسته کار يه بنده خدايي رو راه بندازه؟ آيا در صورت ندادن قسط توسط بدهکار دست ضامن به هيچ کجا بند نيست و مشکلان مالي بدهکار بر روي دوش ضامن مي‌ماند؟ در اين مقاله سعي مي‌کنيم تمام مسائل ضمانت و مشکلات پيش روي ضامن را مورد بررسي قرار دهيم تا حداقل شايد حجمي از پرونده‌هاي ضمانت کم شود و به اين راحتي ضامن نشويم و با علم به قوانين حقوقي ضمانت را قبول کنيم.

  • ضمانت در قانون
- بر طبق ماده‌ي 684 قانون مدني «عقد ضمان عبارت است از اينکه شخصي مالي را که بر ذمه‌ي ديگري است بعهده بگيرد. متعهد را ضامن، طرف ديگر را مضمون له و شخص ثالث مضمون عنه يا مديون اصلي مي‌گويند.»
  • شرايط ضامن
- ضامن بايد عاقل-بالغ و رشيد باشد.
در ضمانت لازم نيست که ضامن مضمون عنه (مديون اصلي) را بشناسد بلکه تنها تمييز آن کافي است.
بر طبق ماده ي 684 قانون مدني «عقد ضمان عبارت است از اينکه شخصي مالي را که بر ذمه ديگري است بعهده بگيرد. متعهد را ضامن، طرف ديگر را مضمون له و شخص ثالث مضمون عنه يا مديون اصلي مي‌گويند.»
  • شروط و شرايط عقد ضمانت
1- عقد ضمانت عقدي لازم است يعني قابل فسخ نيست و نياز به ايجاب و قبول دارد که بين ضامن و طلبکار صورت مي‌گيرد که ايجاب آن عبارت است از: ضمنت (ضامن شدم) يا تکفلت (به عهده گرفتم) و تقبلت (تقبل کردم) و مانند آن و اگر به جاي اين الفاظ بگوييد مال تو نزد من است يا برمن است يا آنچه بر اوست بر من است صراحت در ضمانت ندارد و لذا ايجاب با اين الفاظ صحيح نيست. پس از ايجاب طلبکار قبول مي‌کند و رضايت بدهکار نياز به تصريح ندارد و فوريت شرط نيست.
2- رضايت مضمون عنه (مديون اصلي): رضايت بدهکار نقشي در عقد ضمانت ندارد زيرا رضايت تبرعي (داوطلبانه) صحيح است به اينصورت که اگرکسي داوطلبانه و بدون اينکه بدهکار از او بخواهد ضامن شود و عقد ضمانت را قبول کند صحيح است و بدهکار حق اعتراض ندارد فقط در نهايت ضامن حق رجوع به بدهکار را نخواهد داشت.
3- بخشش طلب توسط طلبکار: اگر طلبکار طلب خود را به ضامن ببخشد، ضامن نمى‏‌تواند از بدهکار چيزى بگيرد، و اگر مقدارى از آن را ببخشد نمى‏‌تواند آن مقدار را مطالبه نمايد، ولى اگر همه‌ي آن را يا بخشى از آن را هبه کند، يا از باب خمس، يا زکات، يا صدقات و امثال آن حساب کند، ضامن مى‏‌تواند از بدهکار مطالبه نمايد.
4- ثروتمند بودن ضامن و يا علم به فقير بودن توسط طلبکار: ضامن بايد ثرومند باشد (به مقداري که بتواند طلب بدهکار را بدهد) و يا اينکه طلبکار از نداري او آگاه باشد.
  • حقوق، دادگاه
5- برداشت پول از حساب ضامن: ضامن پس از قبول عقد ضمانت، فرم قرارداد (وام) را امضا مي‌کند و با امضاي ضامن به طلبکار اين اختيار داده مي‌شود که درصورت عدم پرداخت بدهي توسط بدهکار، طلبکار بدهي خود را از فيش حقوقي و موجودي حساب‌ها و سپرده‌هاي متعلق به ضامن برداشت نمايد.
حالا باتوجه به اين شرايط اگر ضامني روزي براي برداشت پول از حساب بانکي خود با حساب خالي مواجه شد نبايد تعجب بکند چرا که از قبل اجازه‌ي هرگونه برداشت را از حساب خود به طلبکار داده است.
  • ضامن متضرر و شکايت از بدهکار
- در جامعه‌ي امروز ضامن بسيار کمياب شده است زيرا مديون اصلي ناپديد شده

مقالات مرتبط با این مقاله

کلیه اطلاعات این سایت مربوط به موسسه حقوقی فن دفاع است

طراحی سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان