صفحه اصلی | درباره ما ارتباط با ما  |   کتابها  |   مقالات حقوقی  |   دانستنیهای وکالت و حقوق  |   آرشیو مطالب  |   پرسش و پاسخ های حقوقي    |   شعر، ادب و اندیشه

مقالات حقوقی - وکالت

تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :    
بازگشت

سایت مشاوره حقوقی و وکالت

موضوع مقاله : حقوق و وظايف موجر در برابر مستاجر (اجاره) :

شرح : موجر موظف است عين مستاجره را، جهت انتفاع مستاجر به او تسليم کند و در صورت امتناع موجر، مستاجر مي‌تواند الزام او را بر تسليم عين مستاجره از دادگاه درخواست نمايد در صورتي که اجاره‌ي موجر به تسليم مورد اجاره، ممکن نباشد مستاجر خيار فسخ خواهد داشت و در صورتي که عقد را فسخ نکند مي‌تواند اجرت المثل عين مستاجره را نسبت به مدت تصرف موجر از او درخواست کند.

  1. موجر بايد عين مستاجره را در وضعيتي به تصرف مستاجر بدهد که مستاجر بتواند استفاده مقرر را از عين مستاجر ببرد (ماده 477 ق.م.).
  2. کليه‌ي تعميرات و مخارجي که براي امکان انتفاع مستاجر در عين مستاجره لازم است، بر عهده‌ي مالک مي‌باشد مگر اين‌که شرط خلاف شده باشد، يا آن‌که عرف اقتضاي امر ديگري را داشته باشد.
  3. موجر مي‌تواند پس از عقد اجاره، عين مستاجره را به ديگري منتقل کند؛ يعني نه انتقال عين مستاجره سبب بطلان عقد اجاره خواهد شد و نه وجود عقد اجاره مانع از انتقال عين مستاجره بوسيله مالک به ديگري مي‌شود. ماده‌ي 498 ق.م. در اين قسمت اعلام مي‌کند: اگر عين مستاجره به ديگري منتقل شود، اجاره به حال خود باقي مي‌ماند، مگر اينکه موجر حق فسخ عقد را در صورت انتقال آن، براي خود شرط کرده باشد. مانند اينکه شخصي خانه‌اي را به مدت يک سال اجاره دهد و ضمن عقد بر مستاجر شرط کند که هرگاه پس از يکسال خواست خانه را بفروشد بتواند عقد اجاره را در مدت معين فسخ نمايد.
  4. موجر حق ندارد مادام که عقد اجاره باقي است، در عين مستاجره تغييراتي ايجاد کند، به طوري که مانع از استفاده مستاجر باشد يا امکان استفاده مستاجر را دشوار نمايد.
  5. ماده‌ي 487 ق.م. مقرر مي‌دارد: هرگاه مستاجر در عين مستاجره تعدي و تفريط کند و موجر نتواند او را از اين عمل منع کند موجر حق فسخ اجاره را خواهد داشت. مانند اين که مستاجر هر شب اطلاق‌هاي خانه‌ي مورد اجاره را بدون اذن مالک و بر خلاف عقد در اختيار مسافران قرار دهد.
منبع: بخش حقوق تبيان

مقالات مرتبط با این مقاله

کلیه اطلاعات این سایت مربوط به موسسه حقوقی فن دفاع است

طراحی سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان