صفحه اصلی | درباره ما ارتباط با ما  |   کتابها  |   مقالات حقوقی  |   دانستنیهای وکالت و حقوق  |   آرشیو مطالب  |   پرسش و پاسخ های حقوقي    |   شعر، ادب و اندیشه

مقالات حقوقی - وکالت

تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :    
بازگشت

سایت مشاوره حقوقی و وکالت

موضوع مقاله : بي‌چاره عباس آقاي مکانيک!! :

شرح : بي‌چاره عباس آقاي مکانيک!!

1- عباسِ مکانيک، نزديک به بيست سال پيش در يک تعميرگاه، سرقفلي يک مغازه‌ي مکانيکي و جلوبندي‌سازي را مي‌خرد، غافل از اين‌که از سال 1372 تا همين الان که بهمن 1391 خورشيدي است به جاي کار در مغازه مشغول به جنگ خارج از مغازه مي‌شود.
    ديروز که داستان‌اش را تعريف مي‌کرد گاه متأسف مي‌شدم و گاه مي‌خنديدم. تعداد بارهايي که خنديدم خيلي بيشتر از دفعاتي بود که متأسف شدم. داستان عباس آقاي مکانيک ترکيبي از تراژدي و کمدي است و جنبه‌ي شديد تراژيک آن است که آدم را به خنده وا مي‌دارد.
2- حالا گام به گام پيش بريم تا ببينيم چه به روز و روزگار او آمده‌است. عباس سرقفلي مغازه را از رمضان مي‌خرد و مدتي بعد رمضـان کُل ملک تعميرگاه از جمله مغـازه‌ي عباس را به معصوم‌علي مي‌فروشد.پس از اين مرحله به بعد رمضان بي رمضان! طرف عباس، معصوم‌علي است که بهتره اسم‌شو بذاريم «مزاحم‌علي». عباس که مواجه مي‌شه با عدم همکاري و همراهي مزاحم‌علي در تاريخ 23/8/1381 از دادگاه حکمي مي‌گيرد با موضوع الزام مزاحم‌علي به تنظيم اجاره‌نامه‌ي رسمي به نام خودش. مزاحم‌علي به اين حکم اعتراض مي‌کنه و دادگاه تجديدنظر هم اعتراض او را وارد نمي‌دونه و حکم اوليه رو تأييد مي‌کنه.
3- مزاحم‌علي بعد از آن‌که از عباس پاتک مي‌خوره راست و قرص و محکم مي‌ره و نيم‌طبقه‌ي بالاي مغازه‌ي مکانيکي را تصرف مي‌کنه. اين‌بار عباس شکايت تصرف عدواني مي‌کنه و دادگاه کيفري در تاريخ 22/2/1384 مزاحم‌علي را محکوم مي‌کنه به رفع تصرف و بيست هزار تومن جزاي نقدي که دادگاه تجديدنظر هم تأييدش مي‌کنه. پس تا اين‌جا سه سال وقت عباس صرف اين مقدمات شده، حالا ببينيم بعد چي مي‌شه:
4- به دستور داديار اجراي احکام، مأمور کلانتري مي‌ره که حکم رو اجرا کنه يعني نيم طبقه رو از مزاحم‌علي بگيره و بده به دست عباس. در اين‌جا مزاحم‌علي و پسرش مصطفا وکيل عباس رو تهديد به قتل مي‌کنن و حسابي به او فحش مي‌دن.
 وکيل شکايت مي‌کنه و اين‌بار هم مزاحم‌علي و مصطفا هر کدام به 50 هزار تومن جزاي نقدي بابت فحاشي و نيز معصوم‌علي به دويست هزار تومان بابت تهديد به قتل محکوم مي‌شن و دادگاه تجديدنظر هم حکم اوليه رو تأييد مي‌کنه. حالا ببينيم بعدش چي مي‌شه؟
5- مزاحم علي و مصطفا خسته نمي‌شن و از پا نمي‌نشينن و به اين حکم اعتراض مي‌کنن. پرونده مي‌ره به دادگاه تجديدنظر و آن دادگاه  اين طوري حکم مي‌ده:
5/1- درخصوص تجديدنظرخواهي مزاحم‌علي و مصطفا ... نظر به اين‌که از جمله مسجلين* گزارش استوار يکم ... بوده که در نزد ضابطين مفاد شهادت‌نامه‌ي شاکي را تصديق کرده‌است. توجه اتهامات به متهمين مدلل است. ضمن اين‌که شأن و منزلت شاکي که وکيل دادگستري است اجّل است از ادعاي ناصواب يا کذب ...]
6- متوجه شديد که چه شده؟ اينا در حضور مأمورين دادگستري و کلانتري به وکيل فحش داده و او را تهديد به قتل کرده‌اند. وا ويلا!  
عباس در گزارش ديروز خطاب به من از اسلحه‌کشي هم حرف زد،حالا پيش‌تر برويم و ببينيم که آيا اين اوراق هم آن‌را نشان مي‌دهد يا نه.
7- مزاحم‌علي که طمع بدجوري به جونش افتاده و مي‌خواهد هر طور شده اين 80 متر کارگاه مکانيکي باارزش را از چنگ عباس مکانيک در بياورد، اين دفعه مي‌ره دادخواست مي‌ده که عباس در مورد اجاره، تعدي و تفريط کرده يعني خرابش کرده يعني به اساس اين بنا لطمه زده.
دادگاه بررسي ادعاي او را به کارشناس ارجاع مي‌کنه.
 اولي مي‌گه نه!
سه نفر بعدي هم مي‌گن نه!
و پنج نفر بعدي هم مي‌گن نه!
   بي‌چاره عباس هيچ‌گونه دخل و تصرفي که به اساس بنـا صدمه‌اي بزند انجام نداده و در نتيجه دادگاه‌هاي اول و دوم يعني بدوي و تجديدنظر هم ادعاي مزاحم‌علي را رد مي‌کنند. تا اين‌جا پانزده سال از وقت عباس مکانيک صرف اين ماجرا شده.
در مدارکي که عباس ديروز به من داد يک صفحه از نظريه‌ي هيأت سه نفره‌ي کارشناسان موجود است که آن‌را مي‌خوانيد.
8- تا اينجا مي‌بينيد که همه‌ي شيطنت‌ها و دردسرهاي مزاحم‌علي نتيجه‌اي نداشته. حالا چه کار کنه؟
در اين مرحله قيام مي‌کنه و قفل در ورودي گاراژ رو عوض مي‌کنه و نمي‌ذاره که عباس بياد داخل و کار کنه. باز هم عباس مکانيک با کمک همان وکيلي که مورد فحاشي و تهديد به قتل شده‌بود، شکايت مي‌کنه و باز هم دادگاه‌هاي بدوي و تجديدنظر حکم مي‌دن که قفل بي قفل و مزاحم‌علي را به پرداخت جزاي نقدي محکوم مي‌کنن. تا اين‌جا شانزده سال از وقت عباس صرف يک و به دو با مزاحم‌علي شده. پس اين بي‌نوا کي کار مي‌کنه؟
9- با وجود اين‌که شعب 1166 دادگاه جزا

مقالات مرتبط با این مقاله
 
• مشاوره حقوقی - وکالت :  سنندج ، نان و تاناکورا - قسمت اول
• مشاوره حقوقی - وکالت :  نياهاي من قسمت سوم
• مشاوره حقوقی - وکالت :  نياهاي من قسمت دوم
• مشاوره حقوقی - وکالت :  نياهاي من قسمت اول
• مشاوره حقوقی - وکالت :  در پاسخ به دوستان منتقد مقاله ي درباره بيانيه سوسياليست هاي انقلابي
• مشاوره حقوقی - وکالت :  درباره بيانيه سوسياليست هاي انقلابي
• مشاوره حقوقی - وکالت :  کاريزما
• مشاوره حقوقی - وکالت :  چراغ جادوي علاء الدين
• مشاوره حقوقی - وکالت :  آمريکا رو " وِلِش" ايرانو بچسب!
• مشاوره حقوقی - وکالت :  از عشق و تعارض

کلیه اطلاعات این سایت مربوط به موسسه حقوقی فن دفاع است

طراحی سایت شرکت نرم افزاری بهپردازان